OMURGA ve PİLATES

Omurga, kemikten, kıkırdaktan ya da her ikisinden oluşan iskeletin en önemli bölümü ve de temel eksenidir. Sırt boyunca uzanır ve vücuda destek sağlar. Bir taraftan vücudumuzun dik durmasını diğer taraftan da içindeki kanaldan geçen omuriliğin korunmasını sağlayan kemik zincirine verilen addır Omurga, yani columna vertebralis, omurlardan oluşmuş, içinde omuriliği barındıran kemik yapıdır. Şekil farklılıklarına göre sınıflanan omurlar 5 grupta ele alınmaktadır. Buna göre;

1-Cervikal ( Dorsal) Vertebraları 7 tane
2- Torakal Vertebraları 12 tane
3- Lomber Vertebraları 5 tane
4- Sakral Vertebraları 5 tane
5- Coxgeal Verttebraları Birbirine yapışık halde 3-4 tane

Pilates for you p4u bursa özel pilates

Postürün Tanımı
Postür, vücudun her kısmının, kendisine bitişik segmente ve bütün vücuda oranla en uygun pozisyonda yerleştirilmesidir. Bir başka deyişle, vücudun her hareketinde eklemlerin aldığı pozisyonların birleşimi de postür olarak tanımlanmaktadır. Vücut, kas aktivitesi sırasında Ligamentlern desteği ile stabilite sağlamak veya bir harekete temel teşkil etmek için, birçok kasın uyumlu çalışması sonucunda düzgün bir duruş elde eder. Postür, basit anlamda vücut kısımlarının pozisyonu veya dizilimi, sözlük anlamı olarak da farklı vücut kısımlarının göreceli düzenidir. Postür statik veya dinamiktir.

SKOLYOZ

Pilates for you p4u bursa özel pilates

İnsan omurgasına yandan bakıldığında tam düz değildir. Boyun ve bel bölgesinde hafif çukurluk (lordoz) ve sırt bölgesinde hafif kamburluk (kifoz) vardır. Arkadan bakıldığında ise tam düz olmalıdır. Skolyoz (Omurga eğriliği) omurganın, sağ ya da sol yana doğru eğrilmesi anlamına gelmektedir.

KİFOZ

Pilates for you p4u bursa özel pilates

Yandan bakıldığında torasik omurganın artmış eğriliğine kifoz (kamburluk) denir. Artmış kifoz deformitesi sadece postürel(duruşla ilgili) olabilir ve çoğunlukla egzersiz ile ve uygun postür alışkanlığı kazanılarak düzeltilebilir. Kifozlu hastaların ufak bir yüz desinde ise postürel tipe göre daha hareketsiz bir deformite vardır ve bu kamalaşmış omurga kemiklerine bağlıdır. Bu tip kifoza Scheuermann kifozu denir ve tedavisi postürel kifoza göre çok daha zordur

LORDOZ

Pilates for you p4u bursa özel pilates

Omurganın bel bölmünde doğal olarak bulunması gereken çukur yapının, Yapısal yada fonksiyonel nedenlere bağlı olarak artması; omurganın faset eklem bölümünde deformasyona yol açabileceği gibi kendini hizalamaya çalışan omurganın sırt bölümünde kifozlaşmaya da neden olabilir. Bu posturel bozukluk çok ilerlemeden doğru egzersiz planlamasıyla düzeltilebilir, ilerlemesi önlenebilir.

DİSKOPATİ (bel ve boyun fıtığı)

Pilates for you p4u bursa özel pilates

Pilates for you p4u bursa özel pilates

Bel fıtığı, omurgalar arasındaki kıkırdağın aşırı zorlama nedeniyle yerinden kayarak omurilik kanalı içine doğru girmesi, bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan bir hastalıktır. Tıbbi ismi “herni diskal” dir. Hangi omurga kemikleri arasında oluşmuşsa bel fıtığı o bölgenin adıyla anılır. Egzersizle fıtıklaşmanın ilerlemesini önlemek mümkün. Omurgayı saran kaslar ne kadar güçlü olursa problemli bölgeye gelecek yük o kadar az olacaktır.

Bel ağrısının en önemli sebeplerinden biri adele inbalansı, bel ve karın adalelerinde kuvvetsizlik, pelvik instabilite, duruş bozuklukları, vücudun yanlış kullanımı gibi mekanik nedenlerdir. Bu nedenlerle oluşan bel ağrılarında omurga çevresi adalelerin kuvvetlendirilmesine olan katkıları ile pilates egzersizleri yararlı olmaktadır. Bel ve boyun ağrısı olanlar doktor kontrolünden geçtikten sonra, iyi bir eğitmen eşliğinde egzersiz yapmalıdır.